تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان

تاریخ اسلام و تشیع
تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان
.....
پیوندها
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری رسا، زمان برداشت محصولات مختلف کشاورزی مشخص است، اما کسانی که با کشاورزی آشنایی دارند می دانند که هیچ کشاورزی آماده کردن وسایل برداشت را تا روز برداشت به تاخیر نمی اندازد. بلکه چند روز جلوتر وسایل مورد نیاز را آماده می کنند تا در روز برداشت محصول خود را برداشت کنند.

برخی از امور عبادی نیز اینگونه است. یعنی زمان آن مشخص است. اما مدتی قبل تر از آن زمان نیاز به آمادگی هایی دارد که باید کسب شود. مثلا زمان اولین نماز واجب نوجوانی که به سن تکلیف می رسد مشخص است. اما این نوجوان نیاز دارد قبل از رسیدن آن زمان طریق صحیح نماز خواندن و احکام لازم آن را بیاموزد تا در روز رسیدن به سن تکلیف مشکلی نداشته باشد. والا اگر آموختن نماز و احکام آن را به بعد از مکلف شدن موکول نماید ممکن است تا بیاموزد و شروع کند نمازهایی از او فوت شود. یکی دیگر از امور عبادی که نیاز به آمادگی قبلی دارد ماه میهمانی خدا، ماه مبارک رمضان است. چنانچه بسیاری از روزه داران چند روز جلوتر از ماه مبارک رمضان شروع به روزه داری می کنند تا با آمادگی جسمی و روحی بیشتری وارد این ماه عزیز شوند، آمادگی های روحی نیز لازم است و هر چه زودتر این آمادگی ها کسب شوند، استفاده حداکثری از ماه مبارک رمضان نیز زودتر حاصل خواهد شد.

سخن امام رضا علیه السلام برای ورود به ماه مبارک

امام رضا(علیه السلام) توصیه هایی را "قبل از ماه مبارک رمضان" به اباصلت هِروی بیان فرموده اند. اباصلت هَروى روایت کرده است که در جمعه آخر ماه شعبان به خدمت حضرت امام رضا(علیه السّلام) رسیدم.

حضرت فرمودند: اى اباصلْت! اکثر ماه شعبان رفت و این جمعه آخر آن است. پس در آن چه از این ماه مانده است تقصیرهایى را که در ایّام گذشته این ماه کرده اى تدارک و تلافى کن و بر تو باد که بر آنچه براى تو نافع است رُو آورى و بسیار دعا و استغفار کن و بسیار قرآن مجید را تلاوت کن و به سوى خدا از گناهان خود توبه کن تا آنکه چون ماه مبارک وارد شود خود را براى خدا خالص گردانیده باشى و در گردن خود امانت و حق کسى را مگذار مگر آنکه ادا کنى و در دل خود کینه کسى را مگذار مگر آنکه بیرون کنى و گناهى را که مى کرده اى، مگذار مگر آنکه ترک کنى و از خدا بترس و بر خدا در پنهان و آشکار امور خود توکّل کن و هر که بر خدا توکّل کند خدا او را بس است.

در بقیّه این ماه این دعا را بسیار بخوان: "اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْهُ" (خدایا اگر در آن قسمت از ماه شعبان که گذشته ما را نیامرزیده اى، در آن قسمت که از این ماه مانده ما را بیامرز). به درستى که حقّ تعالى در این ماه، بنده هاى بسیاری را از آتش جهنّم به حرمت ماه مبارک رمضان آزاد مى گرداند.(1)

ادامه در لینک اصلی

http://www.rasanews.ir/detail/News/564805/2066

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۲/۲۶
عباس جعفری (فراهانی)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی