تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان

تاریخ اسلام و تشیع
تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان
.....
پیوندها
طبقه بندی موضوعی

۱۷ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است


به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ مراسم چهلم مرحوم «حاج غلام رضا جعفری جونوشی» پدر حجت الاسلام  «عباس جعفری فراهانی» دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع)، در مشهد میقان برگزار خواهد شد.

این مراسم پنج شنبه 31 فروردین ماه از ساعت 14:30 تا 16 در امام زاده محمد عابد در مشهد میقان اراک برگزار می شود.

مرحوم حاج غلام رضا جعفری معلم قرآن و ذاکر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) صبح روز یکشنبه 21 اسفند 1395 در شهر  اراک به رحمت ایزدی پیوست.

«مشهد میقان» یکی از دهستان‌های استان مرکزی است که در بخش مرکزی و شمال شهر اراک واقع شده است.

امامزاده محمد عابد اراک.jpg

http://fa.abna24.com/news/%D8%A7%D8%AE%D8%A8

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ فروردين ۹۶ ، ۰۸:۱۴
عباس جعفری (فراهانی)

https://www.tasnimnews.com

پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی

(نامزد دوره دوازدهم ریاست جمهوری اسلامی ایران)

http://rouhani.ir

Image result for ‫ریاست جمهوری‬‎

Image result for ‫ریاست جمهوری‬‎


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ فروردين ۹۶ ، ۱۴:۴۰
عباس جعفری (فراهانی)

خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا / پس از ماه‌ها تلاش برای نجات جان مردم شهرهای شیعه نشین "فوعه" و "کفریا"، توافق نامه‌ای برای خروج مردم بی‌دفاع و شیعه آن شهر تنظیم شد. قرار بر این شد که ۸ هزار شیعه تحت محاصره این دو شهرک، با تروریست‌های محاصره شده از سوی مقاومت، به طور همزمان از محاصره خارج شوند.

اما جنایت کاران تروریست که به هیچ قاعده و قانونی در جهان پایبندی ندارند اقدام به قتل عام این آوارگان بی پناه پس از دادن امان‌نامه کردند. در این انفجار انتحاری در منطقه "حی الراشدین" در حومه حلب،  حدود ۱۲۶ غیرنظامی شهید شدند که دست‌کم ۶۸ نفر از آنان کودک بودند. در این انفجار ۱۰۹ تن از جان‌باختگان از ساکنان تخلیه ‌شده شهرهای فوعه و کفریا و باقی آن‌ها نیروهای امدادی بودند. 

سرمقاله امروز ابنا به این فاجعه خونین پرداخته است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به قلم: امیر مسروری
◀️ 27 فروردین 1396 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

از دیشب آنقدر درد کشیده ام که نتوانستم خواب درستی داشته باشم... چند بار مجبور شدم بلند شوم و یک مشت قرص بخورم...

بارها بدن پاره پاره یا سوخته و حتی جزغاله شده را از نزدیک دیده ام و حداقل نسبت به بدنهایی با این مشخصات، ترس یا واکنشی شبیه آنچه دیشب دچار شدم نداشته ام. اما آنچه دیشب دیدم واقعاً صحنه های عجیبی بود...

یکی از دوستانِ مقاومتی، برایم عکس هایی از "حی الراشدین" فرستاد که دیوانه کننده بود... سوختن، تکه تکه شدن، و دست و پاهای باقیمانده میان شیشه و در، و پخش شده در اینجا و آنجا فقط بخش کوچکی از این فاجعه است...

تصور کنید؛ نزدیک به هفتصد شهید و مجروح این حادثه، چهل و هشت ساعت بود که چیزی نخورده بودند. با اعلام خودروی حامل غذا، همه دور آن حلقه زدند... و در این میان ماشینی که برای کودکان چیپس توزیع می کرد و بچه های سه چهار ساله به بالا، با اشتیاق دور آن جمع شده بودند... و ناگهان انفجار... جلوی عکس های این دوست  نوشتم: «به هیچ عنوان تصاویر را منتشر نکنید!»...

از اینکه نهادهای حقوق بشری سکوت می کنند، از اینکه هیچ عزمی در تمام جریان مؤمن به مقاومت نیست تا هشتکی ترِند شود، و از چیزهای دیگر می شود عبور کرد، اما از اینکه عده ای ژست روشنفکری می گیرند و هر روز نسبت به حضورمان در سوریه و عراق گله دارند و می پرسند «چرا؟!!» بیشتر دل آشوب می شوم... و بدتر از این، آنها که ایران را عامل سرکوب مردم معرفی می کنند!

نمی دانم این هم وطنان را چگونه توصیف کنم! از مسلمان بودنشان بگویم که دفاع از مظلوم را «حسین بن علی» یادمان داد... یا از انسان بودنشان که گفته اند: «بنی آدم اعضای یکدیگرند...».

نمی دانم کدامین توصیف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی را به چه نحو تحلیل کنم و در مسیر این فاجعه قرار دهم و شب راحت تر بخوابم!...

قطعا تروریست ها با انتقام سخت مقاومت مواجه می شوند؛ هنانطور که دوست دیگری از بچه های مقاومت می گفت: «ما اهل پاسخیم؛ اما نه بر سر زن و بچه هایشان. خواب را از چشمانشان خواهیم ربود و نمی گذاریم لحظه ای در نبرد مستقیم راحت باشند»... پس چشممان به دستان مردانی است که قرار است شمشیر انتقام مظلومان فوعه و کفریا در این فاجعه باشد.

از دیشب آن قدر درد کشیده ام که نتوانستم خواب درستی داشته باشم... و یقین بدانید هیچ کدام از مدافعان حرم ــ که ماه هاست برای نجات این مردم تلاش کردند و شهید دادند ــ هم دیشب را نخوابیدند...

الا لعنة الله علی القوم الظالمین...

لینک اصلی

http://fa.abna24.com/news/%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ فروردين ۹۶ ، ۱۴:۲۶
عباس جعفری (فراهانی)
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۹ فروردين ۹۶ ، ۰۸:۲۵
عباس جعفری (فراهانی)
حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی
              به مناسبت سال روز وفات عقیله بنی هاشم
Image result for ‫حضرت زینب ...‬‎
 
اشاره
بحث  و بررسی در زندگانی الگوهای کامل و شایسته ـ به ویژه بانوان پاک دامنِ آسمانی که از خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) سر برآورده اند ـ برای هر انسانِ شیفته حق و عدالت و تعالی، مفید و درس آموز هست. یکی از بانوانِ نمونه حضرت زینب(س)، دختر مولی الموحّدین، حضرت امام علیّ بن ابی طالب(ع) می باشد که مطالعه و مرور مراحل مختلف زندگی آن بزرگوار از ولادت تا رحلت، برای همه مردم به ویژه بانوان و دختران مسلمان و غیر مسلمان، آموزنده و عبرت آموز می باشد. آن حضرت، الگویی از تعالی معنوی و کمالات نفسانی در جنبه های علمی، اخلاقی، تربیتی بودند که نتیجه ی آن در علم و تقوی و معاشرت و بردباری و صبر و حماسه و محبت و عشق و دل دادگی و احساس مسئولیت بروز کرده بود. در این نوشتار کوتاه، ضمن عرض تسلیت و تعزیت رحلت این بانوی بزرگوار به عموم علاقه مندان مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، مروری به برخی از مراحل زندگانی، سیره و رفتار عقیله بنی هاشم و اُسوه و الگوی زنان و قهرمان صبر و مقاومت خواهیم انداخت تا چه در نظر آید و چه مقبول افتد.
۱. ولادت نور
حضرت زینب(س) بنا به قول مشهور در پنجم جمادی الاُولی سال ششم هجری در مدینه منوّره متولد شد. پیامبر اکرم(ص) نامش را زینب(به معنای درخت خوش بوی نیکو منظره ای که از بوی خوش آن افراد شاد می شوند) گذاشت. (۱) کنیه اش امّ عبدالله، امّ کلثوم، امّ العزائم، امّ هاشم، امّ المصائب، و لقبش را عالمة، عقیلة بنی هاشم، صدّیقه کبری، نائبة الزهراء و بطلة کربلا گفته اند. (۲)
۲. در سوگ جدّ بزرگوار و مادر عزیزش
حضرت زینب(س) پنج سال داشت که جدّ بزرگوارش، رسول اکرم(ص) به ملکوت اعلی پیوست. او شاهد غم و اندوه مادرش، حضرت فاطمه زهرا(س) بود که در فراغ پدر ارجمندش، گریه می کرد و می ســوخت. زمانی نگذشت که مـــادر عزیزش، دردانه عصمت و طهارت، کوثر نبوی(ص) در اثر سختی ها و فشارهای روحی و جسمانی مانند هجوم به خانه امام علیّ(ع) و شکستن حرمت اهل بیت(ع)، غصب فدک و از دست دادن حقوقش، بی حرمتی به عصمت نبوی(ص)، در بستر بیماری افتاد و پس از ۷۵ روز( به روایتی) و ۹۵ روز( به روایتی دیگر) به شهادت رسید. (۳)
۳. ازدواج و مسئولیت پذیری
حضرت زینب(س) در سن ۱۳ سالگی پس از خواستگاری عبدالله بن جعفر بن ابی طالب، به ازدواج او در آمد. (۴) و صاحب ۴ فرزند، به نام های جعفر، عون، محمّد و امّ کلثوم شد. و بعضی فرزندی به نام عباس را به او نسبت داده اند. (۵) مورخان نوشته اند: محمد و عون در سن ۱۰ و ۸ سالگی در کربلا در رکاب دایی عزیزشان حضرت سیّدالشهداء(ع) به فیض شهادت رسیدند. (۶) 
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ فروردين ۹۶ ، ۱۱:۳۶
عباس جعفری (فراهانی)

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ «آیت الله العظمی شبیری زنجانی» سه شنبه 22 فروردین 1395 در جمع خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) به دیدار خود با آن فقید سعید اشاره کردند و افزودند: به ایشان گفتم که خاطراتتان را ثبت کنید. گفتند که این کار را انجام داده اند. خاطرات ایشان مهم است و این خاطرات مبادی تحلیل مسائل مختلف است.

این مرجع تقلید تشیع به تجلیل از کتاب "امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار" آیت الله هاشمی پرداختند و خاطرنشان کردند: من موفق به مطالعه آثار آن مرحوم نشده بودم. در این اواخر کتابی را که راجع به امیرکبیر نوشته بودند به دستم رسید و همچنان مشغول مطالعه آن هستم. این کتاب هم از نظر تحلیل مطالب و هم از نظر قلم و هم از نظر محتوا خیلی جالب است.

آیت الله شبیری زنجانی با ابراز تاسف از ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی فرمودند: نه تنها ما بلکه بسیاری از افراد، از فوت ایشان اظهار تأسف کردند و هم با زبان حال این تأسف را نشان دادند.

ایشان اضافه کردند: امیدواریم که مورد رحمت خداوند تعالی و عنایات پیامبر اکرم و ائمه طاهرین علیهم السلام قرار بگیرند و إن شاء الله که عنایات حضرت امیرالمؤمنین "سلام الله علیه" ــ که امروز به نام ایشان است ــ و حضرت ولی عصر (عجل الله فرجه) شامل حال بیت ایشان باشد.

گفتنی است صبح امروز برادران، فرزندان و اعضای خانواده حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) با حضور در بیوت مراجع عظام تقلید در قم، ضمن تبریک سالروز ولادت با سعادت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام، از ابراز همدردی مراجع عالی قدر در هنگام ارتحال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قدردانی کردند.

لینک اصلی

          http://fa.abna24.com/news/%D8%A7%D8%AE      

http://fa.abna24.com/news/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7

آیت الله العظمی جوادی آملی: 

مرگ آیت الله هاشمی را نبرده، بلکه او مرگ را احاطه کرده است

http://fa.abna24.com/news/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7

 http://fa.abna24.com/news/%D8%B9%DA%8

http://fa.abna24.com/news/%D8%B9%DA%A9%D8

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ فروردين ۹۶ ، ۰۷:۵۴
عباس جعفری (فراهانی)
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ فروردين ۹۶ ، ۱۵:۰۰
عباس جعفری (فراهانی)


شهید محمد باقر صدر

لینک اصلی

http://fa.abna24.com/special-issue/mohammad-bagher-sadr/5578/archive.html


فیلم/ «اقتصادنا» شاهکار شهید آیت الله العظمی سید محمدباقرالصدر(ره)

دانلود

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ فروردين ۹۶ ، ۱۲:۰۳
عباس جعفری (فراهانی)

         به مناسبت میلاد نورانی و با برکت امام محمد بن علیّ، جواد الائمة (علیه السلام)

حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی

اشاره:
امام نهم که نامش «محمّد»، کنیه اش «ابوجعفر» و معروف ‏ترین القاب او «تقی» و «جواد» است. آن بزرگوار در ماه مبارک رمضان سال ۱۹۵ هجری قمری در شهر «مدینه منوّره» دیده به جهان گشود. ایشان در سال 220 هجری قمری در سن 25 سالگی با توطئه زهر دشمن عباسی(معتصم) در بغداد به شهادت رسید و در قبرستان قریش در کنار جدّ بزرگوارش امام موسی بن جعفر(ع) به خاک شپرده شد.

پدر بزرگوار آن حضرت «امام علیّ بن موسی الرضا علیهما السلام» امام هشتم شیعیان می باشند. نام مادر ایشان «سَبیکه» بود  که از خاندان «ماریه ی قِبطیه» همسر پیامبر اکرم(ص) به شمار می رفت و از نظر فضائل اخلاقی در درجه والایی قرار داشت و برترین زنان زمان خود بود؛ به طوری که امام رضا علیه السلام از او به عنوان بانویی منزه و پاک دامن و با فضیلت یاد می کرد.

ضمن عرض تبریک میلاد این امام عزیز به پیش گاه امام عصر(عج)، مراجع عظام تقلید و عموم شیعیان و پیروان اهل بیت(ع) در سراسر جهان، توجّه علاقه مندان را به نوشتار کوتاهی در باره عمر کوتاه ولی با برکت، کرامات و فضائل و میراث ماندگار آن حضرت جلب می کنم.

1- دلیل شناخت کمتر نسبت به امام جواد(ع):

امام جواد(ع) به دو دلیل، در بین مردم نسبت به دیگر امامان کمتر شناخته شده است:

الف) کوتاه بودن عمر آن حضرت:

بنا بر آنچه در تاریخ آمده است، امام جواد(ع) در سن ۲۵ سالگی به شهادت رسید. لذا کوتاه بودن عمر حضرت جواد(ع) یکی از دلایلی است که می توانیم بگوییم که امام جواد(ع) نسبت به سائر ائمه(ع)  که از عمر بیشتری برخوردار بودند، کمتر در بین مردم مطرح شده است. اما در واقع مطابق آنچه در منابع حدیثی شیعه آمده، ما در مورد امام جواد(ع) کم معارف نداریم، یعنی دانستنی ها و مطالب زیادی داریم که متاسفانه این ها کمتر در میان شیعه مطرح شده است. اگر محققین و اهل تحقیق بتوانند در این زمینه میراث فرهنگی و علمی زندگی دوران امام جواد(ع) را برای مردم تشریح و مطرح کنند، شاید بتوان گفت که آنچه که در مورد امام نهم حضرت جواد(ع) وجود دارد، نسبت به سائر ائمه(ع) کمتر نیست.

ب) شرایط خاص دوران امام(ع)

امام جواد(ع) در دوره و برهه خاصی از تاریخ زندگی می کردند که با پیچیدگی ها و مسائلی روبه رو شد که این موارد در زندگانی سائر امامان شیعه(ع) کمتر وجود داشت. امام(ع) در دوران حکومت «مأمون» و «معتصم» عباسی زندگی کردند. در این دوران حکومت عباسیان در افولی قرار گرفته بود که با مرگ مأمون عباسی و قدرت گرفتن معتصم، رو به نزول بیشتر گرایید. زمانی که یک حاکم قدرت مند در در جامعه زندگی می کند بر روی تمام مسائل آن زمان تاثیر دارد؛ مانند وقتی که «یزید» به حکومت رسید و امام حسین(ع) در برابر او قیام کرد و آن حادثه مهم اتفاق افتاد و نقطه اوجی شد که در زمان سایر ائمه و امامان معصوم(ع) وجود ندارد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ فروردين ۹۶ ، ۱۴:۳۴
عباس جعفری (فراهانی)

                                                     قال رسول اللّه(صلى الله علیه وآله): 

«لتتبعن سنن من قبلکم شبراً بشر... حتى لو سلکوا جحر ضب لسلکتموه...»1

 سید حسین موسوى بیرجندى

اشاره:

از جمله کارهایى که پس از روى کار آمدن خلیفه اول صورت گرفت، ممانعت از نوشتن و انتشار حدیث و سنت نبى اکرم(صلى الله علیه وآله) بود. این که چه دلیلى ایشان را وادار به این تصمیم کرده و توجیه آنان چه بوده و چه روش هایى را براى جلوگیرى از انتشار حدیث به کار گرفتند و تا چه زمانى این ممنوعیت ادامه داشت و سرانجام پى آمدهاى این ممنوعیت چه بود؟ قابل تأمل و بررسى است.

پیش از این که به این پرسش ها پاسخ داده شود، لازم است دیدگاه نبى اکرم(صلى الله علیه وآله)را درباره نوشتن سنت و گفتار ایشان مرور کنیم.

تأکید نبى اکرم(صلى الله علیه وآله) بر نوشتن حدیث، در ده ها مصدر و مرجع معتبر، به تعابیر مختلف آمده است: «قیدوا العلم بالکتابة، استعن بیمینک و ...» خود دلیل روشنى بر تشویق و ترغیب آن گرامى بر کتابت حدیث است. مى توان گفت در عهد پیامبر گرامى اکرم اسلام(صلى الله علیه وآله) بعضى از اصحاب، مجموعه هایى از احادیث داشتند که تحت عنوان صحیفه در کتب روایى و تاریخى مکتب امامت از آن نام برده مى شود. در این جا قسمتى از این مجموعه ها را بیان مى کنیم:

1ـ صحیفه على بن ابی طالب(علیه السلام): این صحیفه در کتابى قطور که طول آن به 70 ذراع مى رسید، به املاى شخص نبى اکرم(صلى الله علیه وآله)و خط حضرت امیر(علیه السلام)نگاشته شده بود.

مى توان گفت: این نخستین کتابى است که فرمایشات پیامبراکرم(صلى الله علیه وآله) در آن جمع آورى شده است.2

2ـ صحیفه ابى رافع: در کتاب نجاشى از آن نام برده شده است.3

3ـ صحیفه عبدالله بن عمر: نام این صحیفه «صادقه» و مشتمل بر هزار حدیث مى باشد. احمدبن حنبل، بعضى از احادیث آن را نقل کرده است.

4ـ صحیفه سعدبن عباده: در آن، تعدادى از احادیث پیامبراکرم(صلى الله علیه وآله)جمع آورى شده است. ولى بخارى بر این عقیده است که این صحیفه، نسخه اى از صحیفه عبدالله بن ابى اوفى است.4

5ـ صحیفه عبدالله بن ابى اوفى: بخارى به وجود این صحیفه معتقد است.

6ـ صحیفه جابربن عبدالله انصارى: ابن سعد و عبدالرزاق و ذهبى در کتاب هاى خود از آن نام برده اند.

7ـ صحیفه خلیفه ابى بکر: عایشه همسر پیامبراکرم(صلى الله علیه وآله)مى گوید: دیدم پدرم نمى خوابد... تا این که صبح شد و دستور داد تا احادیث او را که 500 حدیث بود آوردم و آن را سوزاند.

8ـ صحیفه عبدالله بن عمروعاص: وى به امر رسول خدا(صلى الله علیه وآله)احادیث را جمع آورى کرد، ولى به دستور خلیفه عمر آن کتاب را پنهان کرد که حتى نامى از آن در کتاب هاى حدیثى باقى نمانده است.5

ادامه در لینک اصلی زیر

http://marifat.nashriyat.ir/node/1441

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ فروردين ۹۶ ، ۰۷:۵۷
عباس جعفری (فراهانی)