تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان

تاریخ اسلام و تشیع
تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان
.....
پیوندها
طبقه بندی موضوعی

مباحث مختلفی در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) مطرح است؛ از جمله عبرت‌های عاشورایی و حفظ شعائر حسینی که ضروری است خطبا و منبریان در بحث‌های مهم در ماه محرم و صفر به تبیین صحیح و دقیق آن توجه کنند.
نتیجه تصویری برای عاشورا
با فرارسیدن ماه محرم و عزاداری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، هر سال مردم به صورت خودجوش در تکایا، حسینیه‌ها و مساجد شهر به استقبال این ماه حزن و اندوه می‌روند و اقدام به برگزاری مراسم عزاداری می‌کنند، به طوری که مردم در ماه محرم و صفر دوست دارند که به هر طریقی، عشق و علاقه خود را به امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) نشان دهند، به طوری که هر فرد به نوبه خود قدمی در این راه بر می‌دارد. مباحث مختلفی در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) مطرح است از جمله آشنایی با تاریخ و سیره صحیح اهل بیت(ع) که در این رابطه، خطبا و منبریان باید به این موارد توجه کنند، همچنین توجه به مسائل روز دنیا، عبرت‌های عاشورایی و حفظ شعائر حسینی از جمله بحث‌های مهم در ماه محرم و صفر است که باید مورد بحث قرار بگیرد.
بر همین اساس، حجت‌الاسلام عباس جعفری فراهانی، دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) عنوان کرد: محققین، محدثین، تاریخ‌نویسان و مفسرین از قرون اولیه اسلام تا کنون تلاش می‌کردند که تاریخ و سیره صحیحی از ائمه(ع) را به مردم معرفی کنند که مهم‌ترین آثاری که در بحث تاریخ ائمه(ع) داریم، مربوط به اوایل غیبت کبری و زمان حیات شیخ مفید(ره) است.
خطبا و منبریان در بیانات خود از منابع معتبر و صحیح استفاده کنند
دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار کرد: مرحوم شیخ مفید(ره)، یکی از شخصیت‌های مهم شیعه در قرن ۴ هجری در بغداد است که مجموعه آثار و تألیفات زیادی از ایشان به جای مانده است. یکی از بهترین آثار تاریخی وی کتاب «الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد» است که دوره کاملی از تاریخ و سیره اهل بیت(ع) را شامل می‌شود.
حجت‌الاسلام عباس جعفری فراهانی افزود: همچنین علمای دیگر از جمله مرحوم شیخ کلینی و مرحوم شیخ صدوق، احادیث و روایات شیعی در رابطه با بحث‌های مختلف علوم قرآنی، امامت، تاریخ و سیره اهل بیت(ع) را در کتاب‌های خود از جمله اصول کافی، عیون اخبار الرضا(ع)، توحید و … جمع‌آوری کردند.
وی یادآور شد: در دوره‌های بعد که دوره متأخرین است، آثار و کتاب‌هایی ارائه شده است که بخشی از آن مربوط به اهل سنت است، برخی علمای اهل سنت نیز در زمینه تاریخ اهل بیت(ع) تلاش‌هایی کردند و بسیاری از حقایق مربوط به اهل بیت(ع) در کتب اهل سنت است، به عنوان مثال طبری یکی از علمای اهل سنت است که در تاریخ طبری بسیاری از مباحث مربوط به اهل بیت(ع) را جمع‌آوری کرده است. همچنین سبط ابن جوزی(م ۶۵۴ هـ) در کتاب «تذکرة الخواص»، ابوالفرج اصفهانی(م ۳۵۶ هـ) در کتاب «مقاتل الطالبیین» و ابن سعد(م ۲۳۰ هـ) در کتاب «الطبقات الکبری» از جمله شخصیت‌های برجسته اهل سنت هستند که مباحثی را درباره اهل بیت(ع) جمع‌آوری کردند.
ایشان بیان کرد: در دوره‌های معاصر نیز علما و اندیشمندان، آثار بسیار قابل توجهی درباره اهل بیت(ع) و واقعه عاشورا تألیف کردند. از جمله محدث معروف معاصر مرحوم شیخ عباس قمی(ره) صاحب کتاب «منتهی الآمال» و «نَفَس المهموم» و آثار دیگر که نویسندگان، خطبا و منبریان باید در زمینه تاریخ و سیره امام حسین(ع) و حوادث مربوط به عاشورا به این منابع معتبر و صحیح توجه کنند و در بیانات خود از نوشته‌ها و روایات ضعیف استفاده نکنند. کتاب «تاریخ و مقتل جامع سید الشهداء(علیه السلام)» که با همت جمعی از نویسندگان حوزوی زیر نظر استاد محقق، مهدی پیشوایی در ۲ جلد گردآوری شده نیز می‌تواند منبع قابل اعتمادی برای گویندگان عزیز منابر حسینی باشد.
کتاب «وقعة الطف» یکی از کامل‌ترین، صحیح‌ترین و معتبرترین مقتل‌ها
حجت‌الاسلام جعفری فراهانی تصریح کرد: یکی از منابع مربوط به واقعه عاشورا که در دوره معاصر جمع‌آوری شده است، کتاب «مقتل الحسین(ع)» نوشته ابومخنف ازدی کوفی(م ۱۵۷ هـ) است که جزء صحیح‌ترین روایات واقعه عاشورا و کتاب با ارزشی است. این کتاب سال‌ها به صورت‌های مختلف بدون تحقیق چاپ می‌شد، اما مورد توجه واقع نمی‌شد، تا زمانی که استاد محقق شیخ محمدهادی یوسفی غروی، پژوهشگر تاریخ اسلام و تشیع، این کتاب را تحقیق و تصحیح کردند و با عنوان کتاب «وقعة الطف لأبی مخنف» توسط دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم منتشر و از سوی جامعه علمی حوزوی و دانشگاهی مورد توجه قرار گرفت. یک نوبت هم با اصلاحات جدید از سوی انتشارات مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در ایران و لبنان منتشر گردید. این کتاب به برخی از زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسوی، اردو، کردی ترکمانی و ترکی استانبولی ترجمه و منتشر شده است.
ترجمه تحقیقی مقتل ابومخنف منتشر شد
وی ادامه داد: امروز کتاب «وقعة الطف» یکی از کامل‌ترین و صحیح‌ترین کتاب‌های تحقیق شده است و جزء معتبرترین مقتل هاست، به طوری که واقعیات و حقایق در این کتاب نقل شده است و از جعلیات، خرافات و دروغ، به دور است، بنابراین توصیه می‌شود که منبریان و خطبای جامعه، مباحث مربوط به مقتل و تاریخ عاشورا را از این کتاب ارزش‌مند برای مردم ارائه کنند و از منابع نامعتبر استفاده نکنند. اخیراً هم ترجمه کاملی توسط محمدصادق روحانی زیرنظر محقق محترم با عنوان «وقعة الطف؛ بازسازی مقتل الحسین(ع) ابومخنف، کهن ترین روایت از واقعه کربلا» روانه بازار شده است.
اهمیت حفظ تعالیم و شعائر حسینی در جامعه
دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) تأکید کرد: بزرگداشت حماسه عاشورا و فاجعه کربلا همواره مورد تأکید امامان معصوم(ع) و علما و مراجع جهان اسلام بوده و از اهمیت خاصی برخوردار است؛ بنابراین اگر ما می‌خواهیم که محرم و واقعه عاشورا بزرگ داشته شود، باید تعالیم و شعائر حسینی را در عاشورا و محرم حفظ کنیم.
حجت‌الاسلام جعفری فراهانی افزود: برگزاری منبر و سخنرانی، روضه خوانی، مقتل‌خوانی، تعزیه‌خوانی، دسته‌های عزاداری، سینه‌زنی، زنجیرزنی، سیاه‌پوش کردن منازل و اماکن عمومی و نذری‌هایی که توسط مردم داده می‌شود، از جمله شعائر حسینی است که همه این‌ها باید مهم داشته شود. در این باره سخنرانان، مداحان، تعزیه‌خوانان، مسئولین هیات مذهبی و حسینیه‌ها و عموم مردم در کوچه و بازار و منازل مسئولیت دارند. مبادا حرمت‌شکننی کنند که به جای کسب اجر و ثواب، خدای ناکرده مرتکب گناه شوند!.
احادیث و نوشته‌جات معتبر در مساجد، حسینیه‌ها و اماکن عمومی نصب شود
وی عنوان کرد: اگر ما بخواهیم امام حسین(ع) و عاشورا را زنده بداریم، باید توجه کنیم که در عزاداری‌های خود دچار برخی اشتباهاتی که امروز در جامعه مطرح است نشویم، از جمله این که از احادیث و نوشته‌جات معتبر در مساجد، حسینیه‌ها و اماکن عمومی استفاده شود و به هر نوشته ضعیفی که در کتاب‌های مختلف آمده است، استناد نشود، همچنین بر روی عَلَم و کُتل‌های عزاداری، نوشته‌هایی از ائمه اطهار(ع) نوشته می‌شود که توصیه می‌شود از نوشته‌های صحیح و معتبر استفاده شود تا مورد توجه مردم قرار گیرد.
وی یادآور شد: در مراسم عزاداری ممکن است که سینه زنی، زنجیرزنی، شیپور و طبل زده شود که نباید مورد اذیت و آزار دیگران باشد، اگر صدای این وسائل باعث اذیت بیماران و همسایگان شود، به جای این که شعائر حسینی را تبلیغ کنند و مورد تقرب و ثواب قرار بگیرند، گناه برای آن‌ها نوشته می‌شود. همچنین زخمی و خونی شدن در زنجیرزنی، مورد ترویج شعائر حسینی نیست و باید از این اعمال، پرهیز شود و در دادن نذری نیز نظافت را رعایت کنند.
آیا تبیین واقعه عاشورا به تقریب بین مذاهب اسلامی لطمه وارد می‌کند؟
حجت‌الاسلام جعفری فراهانی اظهار کرد: یکی از نکاتی که باید در ایام محرم به آن توجه شود و در مجامع عمومی مطرح شود، مسائل جهان اسلام است؛ هر سال در دنیا و به ویژه در جهان اسلام، اتفاقاتی رخ می‌دهد که مسلمانان نباید نسبت به این مسئله بی‌تفاوت باشند، به عنوان مثال امروز، جهان اسلام، مبتلا به اختلافات میان شیعه و سنی است؛ اگر به تاریخ و سیره ائمه اطهار(ع) توجه کنیم، می‌بینیم که وحدت بین شیعه و سنی در زمان ائمه اطهار(ع) نیز مطرح بوده است و امروز نیز وحدت مسلمانان مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله) و دیگر مراجع عظام و علماست؛ بنابر این خطبا، مداحان و منبریان نباید مطالبی بیان کنند که ضد وحدت مسلمانان باشد.
وی تصریح کرد: امروز به دلیل گستردگی رسانه و ارتباطات در جهان، کوچک ترین توهین و یا صحبتی باعث ایجاد عکس‌العمل شدید از سوی برخی مسلمانان اهل سنت شود که ممکن است به تقریب بین مذاهب اسلامی لطمه وارد کند، البته ممکن است افرادی سوال کنند که برای ایجاد وحدت بین مذاهب اسلامی نباید واقعه عاشورا تبیین شود، در حالی که اهل سنت، عمدتا یزید و معاویه را قبول ندارند، زیرا معاویه و یزید از حدود شرعی تجاوز کرده بودند و مرتکب اعمالی شدند که با سیره رسول خدا(ص) سازگار نبوده است و آن‌ها جزء حکّام فاسق و فاجر محسوب می‌شوند. امام حسین(ع) هم با او بیعت نکرد و بر علیه حاکمیت فاسد او قیام نمود.
عزاداران باید وظایف خود را در مورد موضوع فلسطین احساس کنند
دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) بیان کرد: امروز مسئله فلسطین مهم‌ترین مسأله‌ای است که دنیای اسلام با آن مواجه است، سرزمینی که با نقشه‌ها و توطئه‌های استعماری صهیونیست‌ها اشغال شده و مسلمانان مظلوم فلسطین مورد ظلم و ستم صهیونیست‌ها قرار گرفته اند؛ بنابراین در ایام محرم، مسئله فلسطین باید توسط خطبا و منبریان مطرح شود و مردم نیز باید وظایف زمان خود را بشناسند.
حجت‌الاسلام جعفری فراهانی تصریح کرد: مسلمانان جهان باید به پیروی از آرمان‌ها و اهداف امام حسین(ع) با بی‌عدالتی و ظلم و ستم مبارزه کنند، اگر شعار امام حسین(ع)، آزادگی بود، انسان باید در هر زمان آزاده باشد و علیه ظلم و ستم مبارزه کند.
وی افزود: اسرائیل بزرگترین ظلم را در حق مردم فلسطین انجام می‌دهد، بنابراین، عزاداران باید وظایف خود را در مورد موضوع فلسطین احساس کنند و هیچ انسان آزاده‌ای نباید در برابر ظلم و ستم صهیونیست‌ها در برابر مردم فلسطین سکوت کند.
خطبا و منبریان مباحث تکفیری‌ها و مسئله یمن را مطرح کنند
استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: متأسفانه امروز جهان اسلام، مبتلا به بحث جریان‌های تروریستی و تکفیری است که خود را به نام اسلام معرفی می‌کنند و با شعار «لا إله الّا الله، محمدٌ رسول الله» جنایات زیادی را مرتکب می‌شوند. این تروریستی‌های تکفیری با رفتار وحشیانه خود روی جنایت کاران تاریخ در عهد بنی‌امیه و بنی عباس را سفید کرده‌اند!
حجت‌الاسلام جعفری فراهانی گفت: جریان‌های تکفیری، یک بحث انحرافی و خطرناک در جهان اسلام است و وظیفه خطبا، نویسندگان و منبریان این است که در ایام محرم، بحث تکفیری‌ها را مطرح کنند و ظلم و جنایاتی که در سوریه، عراق، افغانستان و دیگر کشور‌های اسلامی مرتکب می‌شوند، را به مردم گوشزد کنند، همچنین مردم باید علیه تکفیری‌ها و از جمله «داعش» و سائر گروه‌های تکفیری- تروریستی موضع‌گیری کنند و ظلم و ستم آنان را محکوم کنند.
وی افزود: جریان دیگری که امروز جهان اسلام به آن مبتلا شده است، مسئله «تجاوز آل سعود به کشور یمن» است؛ آل سعود به بهانه درخواست پادشاه مخلوع یمن به این سرزمین تجاوز کرده است و مردم یمن را که عمدتاً زیدی مذهب و طرفدار جناب زید بن علی بن الحسین(ع) هستند را مورد ظلم و ستم خود قرار می‌دهند، به طوری که تاکنون هزاران نفر از مردم یمن از جمله زنان و کودکان را زخمی نموده و یا به شهادت رسانده اند؛ بنابراین خطبا، منبریان، نویسندگان و همچنین عزاداران باید به این مسئله توجه کنند.
ادامه مطلب در لینک زیر
لینک های مرتبط
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۶/۲۰
عباس جعفری (فراهانی)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی