تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان

تاریخ اسلام و تشیع
تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان
.....
پیوندها
طبقه بندی موضوعی

حجت الاسلام عباس جعفری فراهانی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا، ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت مولی الموحدین حضرت امام امیر المومنین(ع) به پیشگاه ولی الله الأعظم(عج) و عموم شیعیان و علاقه مندان آن امام مظلوم، با اشاره به اینکه وهابیت، فضایل امیر مومنان(ع) را زیر سوال می برد، اظهار کرد: اساساً وهابیت(که سردمدار و رهبر فکری آنها ابن تیمیه و پس از آن پیرو او محمد بن عبدالوهاب است)، تمام فرقه های اسلامی به ویژه شیعیان را کافِر، مرتد و خارج از دین دانسته و تنها خود را مسلمان می دانند و بر همین پایه هر فرد مخالفی را واجب القتل و هر نوع فکر و اندیشه مخالف را سرکوب می کنند!.


نماهنگ تاثیرگذار به مناسبت شهادت حضرت علی (ع)

وی ادامه داد: این جریان تکفیری تندرو  به هر بخش از اعتقادات شیعه، شبهه ای وارد کرده و بهانه جویی می کنند که از جمله آن می توان به فضایل و جایگاه اهل بیت(ع) در این باره اشاره کرد. ما شیعیان و پیروان اهل بیت(ع)، معتقدیم امامان معصوم(ع) جانشینان پیامبر اکرم(ص) هستند و همان علم لدنی و دانشی که خداوند در اختیار پیامبرش قرار داده به جانشینان ایشان از حضرت امام علی(ع) تا امام عصر(عج) نیز عطا فرموده است اما وهابیت این مساله را نمی پذیرند و آن را خلاف مبانی دینی و قرآنی خود می دانند.
دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: اما با تورّق تاریخ و تامّل در منابع شیعه و اهل سنت می توان به خوبی دریافت که حضرت علی(ع) از چنان فضایلی برخوردار بود که نشان می دهد، ادعای وهابیت در خصوص حضرت از سر عناد، دشمنی و کینه ورزی است.
وی ابراز کرد: در این خصوص تاریخ گواهی می دهد، نخستین فردی که به پیامبر(ص) ایمان آورد و پشت سر ایشان نماز خواند و در ماجراهای مکه و مدینه و جنگ های مختلف در کنار حضرت حضور داشت، حضرت امام علی(ع) بود و این بر کسی پوشیده نیست بلکه از فضایل آن بزرگوار محسوب می شود.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال در منابع روائی اهل سنت آمده است؛ أخبرنا الفضل بن سهل قال حدثنی عفان بن مسلم قال حدثنا أبو عوانة عن عثمان بن المغیرة عن أبی صادق عن ربیعة بن ناجد أن رجلا قال لعلیّ[ع] یا أمیر المؤمنین، لم ورثت بن عمک دون عمک؟ قال : «جمع رسول الله صلّى الله علیه [وآله] وسلم أو قال دعا رسول الله صلّى الله علیه [وآله] وسلم بنی عبد المطّلب فصنع لهم مدا من طعام قال فأکلوا حتى شبعوا وبقی الطعام کما هو کأنه لم یمس ثم دعا بغَمر فشربوا حتى رُووا وبقی الشراب کأنه لم یُمس أو لم یَشرب. فقال یا بنی عبدالمطّلب إنی بُعثت إلیکم بخاصة وإلى الناس بعامة وقد رأیتم من هذه الآیة ما قد رأیتم، فأیکم یبایعنی على أن یکون أخی وصاحبی ووارثی فلم یقم إلیه أحد فقمت إلیه وکنت أصغرالقوم، فقال: اجلس، ثم قال: ثلاث مرات کل ذلک أقوم إلیه فیقول اجلس حتى کان فی الثالثة، ضرب بیده على یدی، ثم قال: أنت أخی وصاحبی و وارثی و وزیری، فبذلک وَرِثت بن عمّی دون عمی»؛ [سنن نسائی صفحه 125 جلد پنجم] . همان طور که در این روایت مشاهده می کنیم، پیامبر(ص) حضرت علی(ع) را برادر و وارث و وزیر و جانشین خود معرفی می کنند که این مطلب قابل انکار نیست.

حجت الاسلام جعفری فراهانی بیان کرد: همچنین در کتاب روایت شده است: حدثنا عبد الله قال: حدثنی أبی، قثنا زید بن الحباب قال: حدثنی حسین بن واقد قال: حدثنی مطر الوراق، عن قتادة، عن سعید بن المسیب، أن رسول الله صلى الله علیه [وآله] وسلم آخى بین أصحابه، فبقی رسول الله صلى الله علیه [وآله] وسلم وأبو بکر وعمر وعلی، فآخى بین أبی بکر وعمر ، وقال لعلی:«أنت أخی وأنا أخوک»؛ [فضائل الصحابة جلد دوم صفحه 497]. رسول خدا(ص) بین اصحاب خود، برادری ایجاد کردند و تنها ابوبکر، عمر و علی بن ابی طالب باقی ماندند. رسول خدا(ص) بین عمر و ابوبکر برادری ایجاد کردند و به علی بن ابی طالب(ع) فرمودند:« تو برادر من هستی و من برادر تو».
وی با اظهار اینکه از این دست روایات در بین منابع اهل سنت کم نیست و لذا وهابیت نمی تواند فضائل این شخصیت درخشان تاریخی را انکار کند، عنوان کرد: سابقه این دشمنی به خوارج نهروان (مارقین) باز می گردد و در واقع وهابیت تکفیری نیز پیرو همان فرقه افرادی و گمراهی هستند که به ظواهر دین اکتفا کرده و علی بن ابی طالب(ع) که قران ناطق بود را کنار گذاشتند و او را منحرف از دین شمردند و با تهدید و خشونت در جریان جنگ صفّین از حضرت، خواستند تا پیشنهاد حَکمیّت [که توطئه ای از سوی بنی امیه(معاویه) بود] را بپذیرد و با این اقدام خود اختلاف و جنگ و درگیری و دشمنی در میان مسلمانان به وجود آوردند. 
این کارشناس فرق و ادیان و مذاهب اسلامی یادآور شد: این در حالی بود که پیامبر بزرگوار(ص) بارها برای علی(ع) صفات نیکو بر شمرده و فرموده بودند: «عَلِیّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُّ مَعَ عَلِیّ» یا اینکه «أنا مدینة العِلم وعلیٌ بابُها» و تمامی منابع اهل سنت این مطالب را تایید می کنند. اما وهابیت که ادامه دهنده راه خوارج و بنی امیه هستند دست از بهانه تراشی و لجاجت بر نمی دارند و حداقل به منابع خود نیز پای بند نیستند!.
ایشان در پایان اظهار کرد: هم اکنون هم می بینیم که تکفیری های افراطی و پیروان وهابیت و سلفیت به اسم اسلام و با شعار مقدس «لا اله الاّ الله» و با حماقت خود و با حمایت استکبار جهانی خون مسلمانان و حتی غیر مسلمانان را در سوریه و عراق می ریزند و به نوامیس آنها هم تجاوز می کنند. اُفّ و نفرین  بر رهبران این جریان ها و عوامل این نوع رفتارهای وحشیانه و غیر انسانی!.  به امید پیروزی حق بر باطل.

لینک ها و مطالب مرتبط

https://shafaqna.com/persian/services/dialogue/item/80658*

http://www.monazereh.ir/vb-5833.htm*

https://www.aparat.com/v/z1fIZ/%D9%84%D8%*

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۳/۱۷
عباس جعفری (فراهانی)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی