تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان

تاریخ اسلام و تشیع
تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان
.....
پیوندها
طبقه بندی موضوعی

حجت الاسلام جعفری فراهانی اظهار داشت: مقام معظم رهبری (مدظله) در سخنان خود، بحث درس‌ها و عبرت‌های عاشورایی را مطرح کردند؛ این که فلسفه حضور ما در مراسم بزرگداشت محرم و عاشورا چیست و به چه دلیل ما هر سال در ماه محرم به عزاداری می‌پردازیم؟

وی تصریح کرد یکی از مهم‌ترین درس‌ها و آموزه‌هایی که امام حسین (ع) به ما می‌دهد، درس عزت و سربلندی است. امام حسین (ع) برای این عزیز شد، چون حاضر نشد که ظلم و ستم را بپذیرد، بنابراین مسلمان همواره باید عزیز باشد و در حوادثی که برای شیعه اتفاق می‌افتد، اگر امر بین عزت و ذلت دایر شد، عزت را انتخاب کند، چنانچه امام حسین (ع) در برابر یزید ایستادگی کرد و فرمود: «ای مردم، آگاه باشید که یزید مرا بین دو امر مخیر کرده است، یا ذلیل و یا تسلیم او شوم؟، من هرگز دچار ذلت نمی شوم».

Image result for ‫عاشورا‬‎

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: یکی دیگر از درس‌ها و آموزه‌های عاشورا، بحث آزادگی است؛ مردم در دوران امامت امام حسین (ع) آزاد نبودند، به همین دلیل، امام حسین (ع) فرمودند: «که اگر دین ندارید، لااقل مردمی آزاده باشید …» و امروز مردم ما، درس آزادگی را از آن حضرت و یارانش به ویژه حرّ بن یزید ریاحی و … آموخته اند.

حجت الاسلام جعفری فراهانی بیان داشت: شجاعت و غیرت از دیگر درس‌های عاشوراست، مردم باید درس شجاعت و غیرت را از امام حسین (ع) بیاموزند و در حوادث جامعه به وظایف دینی خود عمل کنند، همچنین یکی از درس‌ها و آموزه‌های امام حسین (ع)، درس قرآن‌آموزی، عبرت‌آموزی و عمل به دستورات دینی با مراجعه به فقهای عادل و شجاع و فقیه و رهبری شایسته همانند حضرت آیت الله العظمی  خامنه ای (دام ظله) در این عصر و زمان است.

امر به معروف و نهی از منکر یکی از دستاوردهای بزرگ قیام عاشوراست

وی تأکید کرد: امام حسین (ع)، شخصیتی است که علاوه بر این که وارد صحنه مبارزه با ظلم و ستم شد، به مباحث قرآنی، نماز، روزه، جهاد و امر به معروف و نهی از منکر نیز توجه خاصی داشت، به طوری که امر به معروف و نهی از منکر یکی از دستاوردهای بزرگ قیام عاشوراست.

ایشان گفت: امام حسین (ع) با عنوان امر به معروف و نهی از منکر وارد صحرای کربلا شد و مخالفان خود را از منکراتی که مرتکب شدند، نهی کرد و از آنان خواست که به قرآن کریم و سنت صحیح و واقعی رسول خدا (ص) عمل کنند.

حجت الاسلام جعفری فراهانی با اشاره به این که ایثار، از خودگذشتگی، صبر و مقاومت از جمله بزرگترین درس‌هایی است که از حادثه عاشورا می‌گیریم، تصریح کرد: حادثه عاشورا، حادثه بسیار مهمی است و یکی از دلایلی که ائمه اطهار (ع) توصیه به پاسداشت عاشورا کرده اند، به خاطر درس‌ها و عبرت‌هایی است که ما باید از عاشورا بگیریم.

انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی از جمله دستاوردهای نهضت عاشوراست

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) عنوان کرد: انقلاب شکوهمند اسلامی، که از سوی حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ معاصر اتفاق افتاد و امروز نظام جمهوری اسلامی ایران با رهبری بی نظیر مقام معظم رهبری  هدایت می‌شود، یکی از دستاوردهای مهم نهضت عاشوراست.

حجت الاسلام جعفری فراهانی در پایان گفت: امام خمینی (ره) در برابر ظلم و ستم رژیم فاسد پهلوی که مورد حمایت آمریکا بود قیام کرد و مردم و علما را نیز دعوت کرد و انقلاب اسلامی را با تکیه بر قدرت لایزال الهی و همت مردم مسلمان ایران به پیروزی رساند. در واقع انقلاب اسلامی، ادامه و دستاوردی از انقلاب بزرگ امام حسین (ع) در حادثه عاشورا در سال ۶۱ هجری است که نصیب مردم ایران شد و مردم همچنان در صحنه حضور دارند و پایبند به دیدگاه و افکار امام خمینی (ره) و هدایت و رهبری مقام معظم رهبری هستند که امید است این انقلاب تا قیام جهانی و ظهور امام عصر (عج) ادامه یابد، ان شاء الله.

منبع: http://ajafari42andishvaran.ir

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۷/۰۶
عباس جعفری (فراهانی)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی