تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان

تاریخ اسلام و تشیع
تاریخ اسلام و معاصر ایران و جهان
.....
پیوندها
طبقه بندی موضوعی

هجدهم ذی الحجة الحرام، 

عید سعید غدیر بر مسلمانان و شیعیان جهان مبارک باد

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی
Image result for ‫غدیر‬‎

در این نوشتار بر آنیم نگاهى به فقه غدیر افکنیم، پیش از ورود به بحث توجه به چند نکته ضرورى مى‏ نماید:

1. مراد از فقه غدیر اعمال مستحب این روز است. روایات سى و شش عمل را در این روز مستحب شمرده‏ اند که ما آن‌ها را به ترتیب حروف الفبا ارائه مى‏ کنیم.

2. این تعداد حکم براى یک روز نشان از اهمیت، حساسیت و عظمت آن دارد. در اسلام براى هیچ روزى، هر چند بسیار مهم و مقدس، این تعداد حکم ارائه نشده است. در برخى از روزهاى مهم مانند فطر و قربان، عرفه و مباهله اعمال متعددى مستحب شمرده‌شده، ولى اگر همه آن‌ها را به یکدیگر ضمیمه کنیم، با مستحبات غدیر برابرى نمى‏کنند.

3. دومین ویژگى فقه غدیر جامعیت است. در هر زمینه‏اى عملى واردشده، اعمالى جامع و بى کم و کاست؛ از عمل عبادى تا برنامه سیاسى همایش و طرح اقتصادى ایجاد مساوات همه در فقه غدیر گرد آمده است. گستردگى و غناى این اعمال چنان است که مى‏توان گفت در آینه فقه کامل غدیر کمال دین تجلى یافته است.

4. سومین ویژگى فقه غدیر این است که براى اعمال آن فضیلت‌های منحصر به‌ فرد قرار داده ‏اند؛ که در جاى دیگر به چشم نمى‏ خورد و این حتى از فضیلت‌ های ماه رمضان نیز بیشتر است. مرحوم میرزا جواد آقا تبریزى مى ‏گوید: «فضیلتى که براى روز غدیر واردشده نسبت به فضیلت هاى ماه رمضان زیادتر است.» (1)

در خلال اعمال غدیر به برخى از این فضیلت‌ها اشاره خواهد شد.

5. چرا این حجم از اعمال را، با آن همه فضیلت، براى روز غدیر قرار داده ‏اند؟ امام صادق (ع) در پاسخ بدین پرسش مى‏ فرماید: «اعظاما لیومک؛ (2) تا با این اعمال روز غدیر را بزرگ بدارى».

این سخن امام ششم(ع) دو حقیقت را آشکار مى‏ سازد: یکى اینکه باید روز غدیر را بزرگ داشت و دیگر اینکه بزرگداشت غدیر با انجام دادن اعمال ویژه این روز تحقق مى‏ یابد.

ادامه در لینک اصلی

http://oweis.ir

کارشناس فِرَق و مذاهب در گفت وگو با شبستان: ماجرای اعتراف عاملان جمل به غدیر
موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۵/۰۶/۲۹
عباس جعفری (فراهانی)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی